HS kodų klasifikacija

Kas yra HS arba SS sistema?

HS (harmonized system) arba dar vadinama SS (suderinta sistema)- tai tarptautinė prekių klasifikavimo sistema, kurios pagalba identifikuojamos prekės, kertančios valstybių sienas. Ši sistema buvo sukurta Pasaulio muitinių organizacijos 1988 metais ir yra taikoma tarptautiniu mastu.

HS arba SS sistemoje kiekviena prekė turi savo HS kodą, kuris leidžia identifikuoti prekes, kertančias valstybių sienas, ir pritaikyti joms teisingus importo mokesčius.

Šiuo metu šią HS kodų sistemą naudoja daugiau nei 200 valstybių.

Kaip nustatomas HS kodas?

HS sistema yra suskirstyta pagal ekonominę veiklą į 21 skyrių, pavyzdžiui, gyvūnai ir gyvūninės kilmės produktai yra viename skyriuje, o mašinos ir mašinos mechaniniai prietaisai- kitame.

Kiekvienas skyrius sudarytas iš 99 skirsnių, o šie padalinti į 1244 pozicijas ir 5224  subpozicijas.

Pats HS kodas sudarytas iš 6 skaitmenų. Pirmi du skaitmenys žymi skyriaus skirsnį, kiti du- poziciją, sekantys du- nurodo subpoziciją.

Pavyzdžiui: HS kodas 1006.30. Visų pirma šis kodas priskiriamas 2 skyriui- augaliniai produktai. Pirmi du skaičiai 10 nurodo skirsnį - grūdai, 06- antraštė rodo, jog tai ryžiai ir paantraštė 30- išlukštenti, glazūruoti ar neglūdinti ryžiai.

 

Kartais nustatyti teisingą prekės HS kodą gali būti sudėtinga, nes kiekvienas skirsnis ar subpozicija turi išimčių ar specialių reikalavimų. Pavyzdžiui: daugelis automobilių detalių nėra priskiriamos 87.08 skirsniui, kuris skirtas variklinių transporto priemonių, klasifikuojamų 87.01- 87.05 skirsniuose. Automobilio sėdynės priskiriamos baldų gaminiams, ( 94.01 skirsnis), kurie nėra perdaromi į lovas, tai dar tiksliau būtų- 9401.20 subpozicija- kurioje yra numatytos sėdynės, naudojamos motorinėms transporto priemonėms.

Kodėl svarbu nustatyti teisingą HS kodą?

Už teisingą HS kodų pateikimą yra atsakingas importuotojas arba eksportuotojas. Svarbu prekei priskirti teisingą kodą, nes nuo to priklauso ne tik muitinės procedūrų atlikimo laikas, bet ir importo mokesčiai.

Nurodžius klaidingą HS kodą, neteisingai apskaičiuojami prekei taikomi mokesčiai arba kai kurie mokesčiai gali būti visai nesumokėti, taip valstybės ne tik patirs žalą, bet ir bus pažeidžiami tesiės aktai ir renkama klaidinga statistinė informacija.

Neteisingai nurodyti prekių kodai, gali būti traktuojami kaip muitinės apgaudinėjimas ir už tai gali tekti atsakyti ne tik piniginėmis baudomis, bet ir prekių konfiskacija bei sunaikinimu.

Siekiant jog muitinės procedūros būtų atliktos teisingai ir prekės deklaruojamos teisingai, būtina nurodyti teisingus prekių kodus.

 

Kur galima rasti HS kodą?

HS kodus galima sužinoti LR muitinės internetinėje svetainėje. Pasitikrinti ar naudojamas teisingas kodas bei sužinoti savo prekės kodą galima čia.

Jei nepavyksta teisingai nustatyti kodo ar kyla klausimų, reikėtų kreiptis į muitinės tarpininkus, kurie padės identifikuoti prekes ir jų HS kodus.

Jei turite klausimų, reikia išsamesnio paaiškinimo ar pagalbos, kreipkitės į Siųsk24 komandą telefonu ar elektroniniu paštu. Esame visada pasiruošę pagelbėti jums ir jūsų verslui.